Dlaczego “Lalka” uznawana jest za najważniejsze dzieło Bolesława Prusa?

“Lalka” jest bezsprzecznie najpopularniejszą książką Bolesława Prusa. Słynny pisarz czasów pozytywizmu napisał wiele znanych dzieł, żeby wspomnieć o “Kamizelce” albo “Faraonie”. Jednak najbardziej lekturą wciąż pozostaje “Lalka”, przerabiana również na lekcjach języka polskiego. Dlaczego właśnie ta powieść jest uznawana za najważniejsze dzieło Prusa?

Skąd wzięła się popularność “Lalki”?

Lalka” początkowo była wydawana w słynnym “Kurierze Codziennym”, czyli popularnej warszawskiej gazecie. Było to w latach 1887-1889. Inspiracją dla Prusa była postać młodej kobiety z Berna, która została oskarżona o kradzież lalki. Na podstawie tego powieść była stopniowo rozbudowywana, aż pojawili się w niej znani bohaterowie w rodzaju Wokulskiego czy Łęckiej. Pierwodruki w gazecie stały się bardzo popularne, co wykorzystały ówczesne wydawnictwa. Przełożyły je też na bardziej nowoczesny język.

Dzieło Prusa podejmowało wiele ważnych tematów z punktu widzenia Polski, które są aktualne do dzisiaj. W powieści występuje wiele motywów romantycznych albo dotyczących religii. “Lalka” nie bała się podejmować też tematów na temat szlachty i ważnych hierarchii państwowych. W porównaniu z innymi lekturami szkolnymi jest ona chętnie czytania przez uczniów, a także wielu dorosłych w celach czysto rozrywkowych.

O czym opowiada powieść Prusa?

“Lalka” jest powieścią społeczno-obyczajową, gdzie akcja dzieje się w latach 70-tych XIX wieku. Głównym wątkiem jest romantyczne uczucie pomiędzy dwoma głównymi bohaterami, czyli Stanisławem Wokulskim i Izabelą Łęcką. Ten pierwszy jest znanym przedsiębiorcą, który słynie z zaradności i głowy do interesów. Łęcka jednak nie jest stała w swoich uczuciach i nawet bawi się względami Wokulskiego. Ważną postacią w książce jest również subiekt Rzecki, który nawet staje się narratorem niektórych rozdziałów. Książka nakreśla obraz mieszczaństwa czasów dawnej Warszawy i mniejszości jej zamieszkującej (np. Żydów lub Niemców). Daje to barwny obraz epoki, gdzie kluczowe są przeżycia poszczególnych bohaterów powieści.